Choceňsko - přírodní rezervace Peliny
Choceňsko - přírodní rezervace Peliny
Z těchto stránek už asi jasně vyplynulo, že k městu Choceň chovám velmi vřelé city. Je tu spousta míst, kde se cítím dobře: zámecký park, nábřeží řeky Tiché Orlice, lesy v kopcovitém okolí města. Mým favoritem je však zcela jednoznačně přírodní rezervace, zkráceně však park Peliny.
Peliny jsou místem, kde je v každém ročním období co obdivovat. Kombinace strmých opukových skal, pod nimi se vinoucí řeky a rozsáhlé louky lemované nádhernými vzrostlými stromy mě prostě vždy dokáže uchvátit. Na jaře neuvěřitelnou svěžestí čerstvé trávy a listí stromů, v létě příjemným klimatem. Podzim nabízí mimořádnou paletu barev a co se týče zimy, neznám jiné místo, kde by sníh v záři zapadajícího slunce vypadal tak půvabně a pohádkově, jako právě na zdejších skalách. Stručně a jasně, Peliny jsou prostě tím pravým cílem, pokud se člověk potřebuje odreagovat či prostě jen "vypadnou" z města a věčného shonu.
Nyní se podíváme na pár faktů: park Peliny je od roku 1948 přírodní rezervací a je součástí mnohem většího celku, přírodního parku Orlice. Rozkládá se na rozloze 3,31 ha, přičemž jeho hlavní dominantu tvoří již zmiňované opukové skály. Zvětralé strmé skalní stěny, místy až 35 m vysoké, poskytují domov celé řadě velmi vzácných a chráněných rostlin, jako je např. klokoč zpeřený, zvonek broskvolistý, tařice skalní a lilie zlatohlávek. Rovněž fauna zde má několik svých vzácných zástupců, zejména z řad měkkýšů, jako je třeba zrnovka žebernatá a některé další.
Řeka Tichá Orlice v tomto místě dostává svému jménu a jen líně se sune kupředu. Výjimkou bývají jarní měsíce, kdy se téměř pravidelně mění spodní část parku v jeden velký bazén. Mimo těch pár dní, kdy se tedy louka a většina cest mění ve vodní a posléze i bahenní lázeň, jsou Peliny velmi vyhledávaným místem rybářů ze širého okolí. Tím, že zde končí pstruhový a začíná mimopstruhový úsek řeky, tu dokonce někdy nabývám dojmu, že břeh lemuje více rybářů, než je ryb v řece. Ale mj. také proto, že jedním z "dodavatelů" pstruhů, sivenů a kaprů do zdejších vod jsme my (jakožto správci chovných rybníčků místní rybářské organizace), vím, že ryby by alespoň teoreticky měly být stále v přesile.:-))
Peliny však nejsou rájem jen rybářů anebo přírodních nadšenců. Venčit se sem přicházejí jak psi, tak samozřejmě i jejich páníčci, a to i ti dětští. Spousta sportovních nadšenců už si park rovněž vyhlédla jakožto ideální místo pro kopanou či petangue a v zimě zde každoročně narazíte na běžkařskou stopu. Na své si tu však přijdou i příznivci kultury. Peliny vždy v létě hostí Choceňské letní slavnosti, na které přijíždějí i velmi známé osobnosti. Např. loni zde s velkým úspěchem zazpíval Ivan Hlas a na vlastní oči tu choceňští občané mohli spatřit i několik finalistů soutěže Česko hledá superstar.
Teď už nezbývá jen popsat, jak se do Pelin vlastně dostaneme. Ač se to zdá neuvěřitelné, tato oáza klidu leží ani ne 5 minut chůze od Tyršova náměstí. Půjdeme-li od vlakového nádraží a dáme se směrem k choceňskému zámku, odkud je to do Pelin co by kamenem hodil, bude nám cesta trvat max. 15 minut. V samotném parku se potom vine cestička do tvaru nepravidelného oválu, přičemž ohraničuje louku a sama je ohraničena z jedné strany řekou a z druhé potom silnicí spojující město s odlehlejší obytnou částí. Mimochodem, po této silnici se lze rovněž dostat (a nepoměrně snadněji) do Brandýsa nad Orlicí - lépe ovšem kolařům, neboť asfaltka vede pouze k penzionu na půli cesty a dále už pokračuje jen poměrně cyklisticky frekventovaná polní cesta až do Brandýsa.
Říkáte si, že je toho na jeden výlet nějak málo? Fakt je ten, že celý park lze projít za cca hodinu pomalé chůze. Ale co takhle prohlédnout si jej z výšky? I to lze a bohužel o tom spousta návštěvníků ani neví. Vydáte-li se tedy od zámku přes řeku a za mostem po pravé straně po schodech do kopce, minete choceňský hřbitov (poněkud příznačné, když si uvědomíte, že vás čeká cesta po skalách) a dostanete se až na místa, kde kdysi stával hrad Vranov. Zde odbočuje lesní cesta a vine se po celé délce parku po vršcích opukových skal. Odtud je nádherný výhled na město i samotný park, zejména tedy v době, kdy už anebo ještě není na stromech listí. Nejznámějším místem ke kochání se výhledem je Doskočilova vyhlídka, z roku 1948.
Na samotný závěr už zbývá jen objasnit samotný název parku. Proč zrovna Peliny? Dle moudré literatury je tento název odvozen od Pelova mlýna, který zde stával okolo roku 1407. Což samo o sobě naznačuje, že Choceň je město s bohatou minulostí a že tedy bude na těchto stránkách ještě stále o čem psát.
Trocha "technických" údajů na závěr:
vzdálenost Choceň ČD - Peliny | cca 1 km |
možnost občerstvení po cestě | pizzérie při ústí parku |
možnost koupání či vodní tok | v řece Tiché Orlici |
Bližší informace lze získat na internetu, informačním centru města Choceň, příp. také u mne (viz Vzkazy).